Opieka nad osobą leżącą w warunkach domowych to ogromne wyzwanie, które wymaga zarówno troski, jak i odpowiedniego zaplecza technicznego. Dowiedziono jednak, że w znanym, przyjaznym otoczeniu chorzy szybciej dochodzą do siebie a w przypadku opieki paliatywnej – łatwiej znoszą przykrości wynikające ze swojego stanu. Wykonywania czynności pielęgnacyjnych trzeba się nauczyć, ale z pewnością będą one łatwiejsze, jeśli zaopatrzysz się w tych X produktów.
Materac przeciwodleżynowy – większy komfort chorego
Długotrwałe przebywanie w pozycji leżącej może prowadzić do powstawania odleżyn – czyli głębokich, wrzodziejących ran, które sprawiają duży ból i trudno się goją. Zapobieganie im jest podstawowym elementem troski o pacjenta. Konieczne jest regularne zmienianie jego pozycji i dbanie o to, aby piżama czy pościel nie podwijały się i nie powodowały ucisku. Wsparciem jest również profesjonalny materac antyodleżynowy.
Pomaga on równomiernie rozkładać nacisk ciała i stymuluje mikrokrążenie. Jego działanie opiera się na zmianie ciśnienia w komorach, które komory napełniają się i opróżniają w ustalonych cyklach. Zapobiega to zbyt długiemu uciskowi na te same miejsca.
Podkłady chłonne – higiena łóżka i skóry
Wielu pacjentów leżących ma problemy z kontrolowaniem swoich potrzeb fizjologicznych. Stosowanie pieluch, pieluchomajtek, basenów i kaczek nie zawsze stanowi 100-procentową ochronę przed zabrudzeniem łóżka. Dodatkowo część czynności pielęgnacyjnych, takich jak mycie ciała, włosów i zębów, również wykonuje się bez przenoszenia chorego do łazienki.
Aby zabezpieczyć materac przed przemoczeniem i przed niehigienicznymi, problematycznymi zabrudzeniami, warto stosować jednorazowe lub wielorazowe podkłady chłonne. Kupisz je tutaj: https://eplaster.pl. Dzięki warstwom chłonnym i nieprzemakalnemu spodowi podkłady nie tylko chronią łóżko, ale także pomagają dbać o skórę pacjenta. Utrzymują ją suchą i zapobiegają podrażnieniom. Wersje wielorazowe można prać, co jest bardziej ekologiczne i ekonomiczne.
Rękawice jednorazowe – bezpieczeństwo opiekuna i chorego
Wiele czynności, takich jak mycie chorego czy wymiana worka stomijnego, warto wykonywać w rękawiczkach jednorazowych. Zapobiegają one przed kontaktem z płynami ustrojowymi i zapewniają sterylność procesom, które tego wymagają. Stanowią one zatem zabezpieczenie zarówno dla pacjenta, jak i dla jego opiekuna.
W sklepach z asortymentem medycznym a nawet w aptekach znajdziesz szeroki wybór rękawic medycznych. Różnią się one nie tylko rozmiarem i kolorem, ale także materiałem wykonania (np. lateks, nitryl) oraz obecnością lub brakiem specjalnego pudru, ułatwiającego zakładanie.
Kosmetyki bez wody – mycie bezpośrednio w łóżku
Opiekunowie osób leżących mają różne możliwości pod względem zapewniania pacjentom higieny. W niektórych przypadkach możliwe jest codzienne przetransportowanie chorego pod prysznic czy do wanny w celu wykonania standardowych czynności higienicznych. Gdy jednak pacjent jest zupełnie bezwładny a nasz dom nieprzystosowany do wykorzystywania zaawansowanego sprzętu medycznego umożliwiającego podnoszenie, wówczas często musimy ograniczać się do „mycia” pacjenta wprost w łóżku.
Na szczęście jest to możliwe – istnieje cała gama środków myjących i kosmetyków niewymagających użycia wody ani spłukiwania. Suche mydła, pianki i szampony czy chusteczki nawilżane pozwalają skutecznie oczyścić skórę, a jednocześnie są łagodne i nawilżające. Dodatkowo zmniejszają one ryzyko infekcji i podrażnień, jednocześnie oszczędzając czas opiekuna i zmniejszając wysiłek, jaki musi on włożyć w pielęgnację chorego.
Podnośnik pacjenta – odciążenie opiekuna
Poruszony wcześniej problem ograniczonej mobilności pacjenta można rozwiązać na kilka sposobów. Niektórzy chorzy są w stanie skorzystać z wózka inwalidzkiego, inni są jednak całkowicie bezwładni. Tymczasem nie tylko mycie, ale też transport do lekarza, wymagają czasami przeniesienia chorego z łóżka. Pomocny jest w tej sytuacji podnośnik pacjenta.
Przejmując na siebie całe obciążenie mechaniczne, podnośnik minimalizuje ryzyko urazów u pacjenta i przeciążenia u opiekuna. Dzięki niemu zmiana pozycji chorego jest płynna, bez szarpania i bólu. Taki sprzęt nie jest tani, dlatego warto postarać się o refundację lub dofinansowanie w odpowiedniej instytucji (np. MOPS, PFRON).
Codzienna opieka nad leżącym chorym jest trudna nie tylko pod względem organizacyjnym i fizycznym, ale także wycieńczająca emocjonalnie. Warto zatem zadbać nie tylko o chorego, ale i o opiekuna. Szukaj wsparcia u rodziny oraz w podmiotach zajmujących się świadczeniem usług medycznych.