Menopauza i sen – jak poradzić sobie z nocnymi przebudzeniami?

Zaburzenia snu to jeden z częstszych problemów w okresie menopauzy. Dotyczą wielu kobiet i podobnie jak inne objawy związane z okresem przekwitania, mogą mieć negatywny wpływ na komfort życia kobiety. Czy po 50 roku życia kobiety są skazane na nocne przebudzenia? A może istnieją sposoby, aby sobie z nimi poradzić? O tym wszystkim piszemy w tym artykule.

Dlaczego w okresie menopauzy tak często zdarzają się nocne przebudzenia?

Z pewnością wiesz, że w okresie menopauzy w organizmie kobiety zachodzą różne procesy, w tym – oczywiście – zmiany hormonalne. Dwa bardzo ważne dla funkcjonowania kobiecego organizmu hormony – progesteron i estrogen – wydzielają się w czasie klimakterium w znacznie mniejszym stopniu. Jakie są zadania tych hormonów? Estrogen pomaga w utrzymywaniu stabilnego rytmu snu. Właśnie dlatego, gdy jego poziom spada, to właśnie problemy ze snem często doskwierają nam najmocniej. Zmniejszone wydzielanie estrogenu przyczynia się także do problemów z regulacją temperatury ciała, dlatego tak wiele kobiet doświadcza uderzeń gorąca w czasie menopauzy. Pojawiają się one także w nocy i znacząco utrudniają zasypianie.

Na sen silny wpływ ma również progesteron, który wykazuje działanie uspokajające. A zatem – im mniej go w organizmie, tym trudniejsze może okazać się zasypianie, również to ponowne.

Wreszcie warto wspomnieć o kortyzolu, czyli hormonie stresu. W okresie menopauzy jego poziom się zwiększa – a z pewnością wiesz, że im więcej się stresujesz, tym trudniej Ci się śpi i funkcjonuje na co dzień. Nic więc dziwnego, że przy takich zmianach hormonalnych utrzymanie snu w okresie klimakterium staje się wyjątkowo trudne.

Spokojnie – nie jesteś sama z nocnymi przebudzeniami. Według badań problemy ze snem w okresie menopauzy zgłasza naprawdę duża liczba kobiet – nawet do 70% ma trudności z utrzymaniem snu. To jednak nie jest tak zła wiadomość, jak mogłoby się wydawać – znaczy to, że ten problem nie jest bagatelizowany, a medycyna proponuje w tym zakresie sporo możliwych rozwiązań.

Jak radzić sobie z problemami ze snem w czasie menopauzy?

Jakie to rozwiązania? Jest ich co najmniej kilka:

Odpowiednia suplementacja

Zastosowanie odpowiednich suplementów, takich jak melatonina, może przyczynić się do znacznego zmniejszenia problemów ze snem, dzięki temu, że oddziałuje ona na regulację rytmu dobowego. Melatonina jest całkowicie bezpieczna, pamiętaj jednak o tym, że każdą suplementację warto skonsultować ze specjalistą.

Zastępcza terapia hormonalna

W okresie menopauzy często stosuje się zastępczą terapię hormonalną, mającą na celu regulować poziom hormonów w organizmie. Pomaga ona złagodzić różne stany wynikające ze zmian hormonalnych, w tym właśnie nocne wybudzenia. Terapię hormonalną zleca odpowiedni lekarz i to on dobiera dawki – nie należy robić tego na własną rękę!

Troska o higienę snu

W czasie klimakterium warto szczególnie zatroszczyć się o higienę snu. Dbaj o to, aby temperatura w sypialni była odpowiednia (najlepiej śpi się przy około 16-18 stopniach), powietrze czyste i nawilżone, a także o to, aby nie rozpraszały Cię różne czynniki zewnętrzne, takie jak nagłe dźwięki czy światło. Ogranicz również korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło przed snem i nie zapominaj o codziennej lekkiej aktywności fizycznej.

Nocne przebudzenia w czasie menopauzy mogą stanowić duży problem, ale na szczęście istnieją sposoby, aby sobie z nimi radzić. Wybierz dla siebie ten, który najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Źródła:

Słopień R, Wichniak A, Pawlak M, Słopień A, Warenik-Szymankiewicz A, Sajdak S. Zaburzenia ciągłości snu u kobiet w okresie przekwitania. Psychiatr. Pol. 2015; 49(3).

Artykuł zawiera informacje o produktach leczniczych. Przed zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą

Redakcja Kiciki

Dodaj komentarz